Koronavirüs Haberleri 01 Aralık 2020, Son Gelişmeler

ABD Adalet Bakanı Barr: Seçim sonuçlarını değiştirecek yaygın bir usulsüzlük tespit etmedik

ABD Adalet Bakanı William Barr, 3 Kasım'da yapılan başkanlık seçiminde sonuçları değiştirecek düzeyde bir usulsüzlük tespit etmediklerini söyledi.

Fransa’da 300 kiloluk adam vinç yardımı ile evden çıkarıldı

Fransa’da bir yılı aşkın süredir evinin salonunda mahsur kalan 300 kiloluk morbid obez Alain Panabiere, vinç yardımı ile evinden çıkarıldı.

SON DAKİKA: Emniyet: Ekrem İmamoğlu'na suikast girişimi söz konusu değil

SON DAKİKA HABERİ:  Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Ekrem İmamoğlu'na bir suikast girişimi veya bir suikastçinin yakalanması söz konusu değil. Bazı duyumlar veya ihbarlar ilgili kişilerle paylaşılır, gerekli tedbirler alınır" ifadeleri yer aldı.

ABD başkanlığına seçilen Biden ekonomi ekibini tanıttı

ABD başkanlığına seçilen Joe Biden, Hazine Bakanlığına eski ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'ı getireceğini açıkladı.

Almanya’da bir araç yayalara çarptı: 4 ölü, 15 yaralı

Trier kentinde biri bebek 4 kişinin öldüğü, 15 kişinin yaralandığı saldırıyı gerçekleştiren araç sürücüsü tutuklandı.

Dizi seti çalışanlarına saldırıyla ilgili 2 kişi tutuklandı

Maltepe'de bir otelde çekimler için hazırlık yapan dizi seti çalışanlarına sözlü ve fiziksel saldırıda bulundukları iddiasıyla gözaltına alınan 2 kişi tutuklandı.

NATO, Türkiye ile Yunanistan arasındaki mekanizmayı güçlendirmek istiyor

NATO'nun, Türkiye ile Yunanistan arasında kurulan mekanizmayı güçlendirmeye hazır olduğunu dile getiren Stoltenberg, "Mekanizmayı güçlendirmek için iptal edilen tatbikat sayısını artırabiliriz. Olası coğrafi sınırlamalar belirlenebilir. Farklı olasılıklar var. Ama bütün bunlar siyasi irade gerektiriyor" dedi.

SON DAKİKA HABERİ: Sokağa çıkma kısıtlaması başladı (1 Aralık-2 Aralık)

SON DAKİKA HABERİ: Yeni tip Corona virüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında, 81 ilde bugün (1 Aralık 2020 Salı günü) saat 21.00'den Çarşamba günü (2 Aralık 2020) saat 05.00'e kadar sürecek olan sokağa çıkma kısıtlaması başladı. Hafta içi uygulanan sokak kısıtlaması 8 saat sürecek.

Fransa'da halka yönelik Covid-19 aşı kampanyası ilkbaharda başlatılacak

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yeni tip Corona virüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında 2021'nin nisan-haziran döneminde halkın tamamına yönelik aşı kampanyası yürüteceklerini bildirdi.

Berberler ve kuaförler kapanacak mı?

Alınan son dakika haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, corona virüs önlemleri kapsamında yeni kısıtlama kararlarının alındığını duyurdu. Açıklamanın ardından berberler ve kuaförler açık mı? sorusu gündeme geldi. Tedbirler arasında kuaförlere ve berberlere ilişkin kısıtlama bulunmuyor.

1 Aralık 2020 corona virüs tablosu: 190 can kaybı, 30 bin 110 yeni vaka

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 1 Aralık 2020 günlük corona virüs tablosunu açıkladı.

Metro İstanbul'dan sefer saati düzenlemesi

Metro İstanbul, sokağa çıkma kısıtlaması olan saatlerde sefer saatlerine ilişkin duyuru yayınladı. Duyuruya göre metrolar haftaiçi 21.00-24.00 arasında 15 dk. aralıklarla çalışacak

İbrahim Eren: Konvansiyonel medya dijital medyaya göre iyi bir sınav verdi

TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren, TRT World Forum 2020’de “Pandemi Döneminde Yayıncılık ve Medyanın Rolü” oturumunda konuştu. Eren, ''Salgına ilişkin rakamlar şu an dünyada daha sağlıklı veriliyor. Bu anlamda konvansiyonel medya, dijital medyaya göre iyi bir sınav verdi. Pandemi günlerinde haber kanallarımızın en yüksek reytinglerini gördük'' açıklamasını yaptı.

Kadir Şeker'in avukatından kiralık katil iddialarına yanıt

Konya'da, 12,5 yıl hapis cezası alan Kadir Şeker tarafından öldürülen Özgür Duran'ın annesi Mübeyyen Güner Dalkılıç ile kardeşi Niyazi Remzi Duran, dün Şeker'in kiralık katil olduğunu iddia etti. Kadir Şeker'in avukatlarından Konya Baro Başkanı Mustafa Aladağ bu suçlamaya tepki göstererek, ''Kadir Şeker, gerekçeli kararda yansıdı üzerine söylüyorum; yurttaşlık bilinciyle hareket ederek bir şiddeti önlemeye yönelmiştir. Yegane gayesi buydu. Ama istenmeyen bir sonuç ortaya çıktı. Kadir de bunu istemiyordu. Kadir, kiralık katil kastıyla hareket etseydi, olay yerini terk etmezdi. Bunlar doğru olmayan, temeli olmayan iftiralardı, kabul edilemez" dedi.

İtalya'da Türk dizileri revaçta (Türkçeye olan ilgi arttı)

ABD’den sonra en fazla dizi ihraç eden ülke haline dönüşen Türkiye’nin yapımları, uluslararası köprüler kurmayı sürdürüyor. Bir marka haline gelen ve 150’ye yakın ülkede gösterilen diziler, İtalya’da da son birkaç yıldır ilgi görüyor. İtalya'da Türk dizilerinin etkisiyle Türkçeyi öğrenmeye yönelenlerin sayısında hatırı sayılır bir artış yaşandı. NTV Roma muhabiri Esma Çakır, Türkçe öğrenen İtalyan öğrencilerle biraraya geldi. İtalyan öğrenciler, Türk dizilerini neden sevdiklerini anlattı.

Akıllı telefonlarda geçirilen süre ile kötü ruh sağlığı arasında ilişki yok

İngiliz araştırmacılar, akıllı telefonlarda geçirilen süre ile anksiyete ve depresyon arasındaki ilişkinin neredeyse yok denecek kadar az olduğunu ortaya koydu. Android ve iPhone kullancıları üzerinde yapılan çalışmada, sanılanın aksine sosyal medyada harcanan sürenin, insanların akıl sağlığına zarar vermediği belirtildi. Bilim insanları, ayrıca corona virüs pandemisi (Covid-19) döneminde sosyal medya ve diğer mesajlaşma uygulamalarının insanların aile üyeleri ve arkadaşları ile iletişimini sürdürmesine olanak tanıyarak, onları karantinanın olumsuz etkisine karşı koruyabileceğini açıkladı.

Putin'den "küresel petrol talebi 5 yıl içerisinde düşüşe geçecek" tahmini

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, petrokimya ürünlerine yönelik küresel talebin önemli bir potansiyel taşıdığını belirterek, “Küresel petrol talebi ise gelecek 5 yıl boyunca yılda yalnızca yüzde 1 artacak. Sonrasında ise yıllık ortalama yüzde 0,1 azalmaya başlayacak” dedi.

Ambalaj kullanımı arttı

Restoran ve kafelerin paket servise geçmesiyle, tek kullanımlık ürünlere talep arttı. Kağıt bardak, plastik çatal bıçak setleri fiyatları da zamlandı. Üstelik kullan at ürün bulmak da kolay değil. (Haber:Emre Timur - Kamera:Yasin Akpınar)

Ambalaj kullanımı arttı

Restoran ve kafelerin paket servise geçmesiyle, tek kullanımlık ürünlere talep arttı. Kağıt bardak, plastik çatal bıçak setleri fiyatları da zamlandı. Üstelik kullan at ürün bulmak da kolay değil. (Haber:Emre Timur - Kamera:Yasin Akpınar)

Antalya'ya gelen turist sayısı 3.5 milyona yaklaştı

Antalya'ya bu yıl gelen turist sayısı, kasım sonu itibarıyla 3 milyon 382 bin 485'i buldu.

İstanbul'da silahlı soygun

Bağcılar'da bir bankadan 660 bin lira çeken kişi, çıkışta polis kıyafeti giyen 3 soyguncu tarafından gasp edildi. Parayı vermek istemeyen adamı bacaklarından vuran soyguncular 660 bin lirayı alıp kaçtı.

İstanbul'da sahte polis kılığında 660 bin liralık gasp

Bağcılar'da bankadan 660 bin lira para çeken bir kişiyi iddiaya göre 3 sahte polis durdurdu. Parasını vermeyen kişiyi bacaklarından vuran gaspçılar paraları alıp olay yerinden kaçtı.

İstanbul'da polis kılığında 660 bin liralık gasp

Bağcılar'da bankadan 660 bin lira para çeken bir kişiyi iddiaya göre 3 sahte polis durdurdu. Parasını vermeyen kişiyi bacaklarından vuran gaspçılar paraları alıp olay yerinden kaçtı.

Bakan Varank TRT World Forum 2020’de müjdeyi verdi: Türkiye için gelecek çok parlak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TRT World Forum 2020’de “Pandemi Sonrası Dünya’da Teknolojinin Geleceği” oturumunda konuştu. Varank, “Dijital Dönüşüm Ofisimiz, Türk Beyin Projesi'ni yürütüyor. Yapay zeka tabanlı bu proje, beyin MR’ından anormallikleri çok kısa sürede başarıyla tespit ederek hekime destek olacak. Aynı şekilde, insan merkezli bir bakış açısı geliştirmek için bu tür çözümleri finans, tarım ve eğitim gibi diğer alanlara da aktarmayı umuyoruz. Türkiye için gelecek çok parlak” dedi.

Su çekildi, köy ortaya çıktı (Tahtalı Barajı alarm veriyor)

Yağışların azlığı birçok baraj gölünde su seviyesini riskli sayılacak noktaya düşürdü. İzmir'deki barajlarda da doluluk oranı yüzde 35 olarak ölçüldü. Özellikle kentin içme suyunun yarısını karşılayan Tahtalı Barajı'ndaki su seviyesi gözle görülür oranda düştü. Baraj gölündeki eski evler ortaya çıktı. (Haber:Merih Ak Kamera:Burak Uygun)

Hafta içi kısıtlamasında ilk gün: İstanbul'da trafik yoğunluğu 

Corona virüs önlemleri kapsamında hafta içi uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması öncesinde İstanbul'da trafik yoğunluğu artmaya başladı.

İstanbul Valiliği duyurdu: Mesai saatlerine düzenleme

SON DAKİKA HABERİ: İstanbul’da, kamu hizmetlerini aksatmamak kaydıyla; yarından itibaren mesai saatleri 10.00-12.30, 13.00-16.00 olarak düzenlendi.

Kış lastiği denetimleri başladı

Türkiye genelinde 1 Aralık itibariyle zorunlu kış lastiği uygulaması başladı. Pendik'te yapılan kış lastiği denetiminde, kış lastiği takmayan veya lastik derinlikleri 1.6 milimetrenin altında kalan araç sürücülerine ceza kesildi.

Son dakika... Kısa çalışma ödeneği başvuru süresi uzatıldı

Kısa çalışma ödeneği başvuru süresinin uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk da yeni başvuruların bugün itibarıyla alınmaya başlandığını bildirdi.

Sokağa çıkma yasağı ve saatleri (Sokağa çıkma yasağı kaçta başlıyor?)

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısının ardından corona virüs ile mücadele kapsamında alınacak yeni tedbirleri açıkladı. Alınan yeni karara göre sokağa çıkma yasağının kapsamı genişletildi. Peki hafta sonu ve hafta içi sokağa çıkma yasağı hangi saatler arasında uygulanacak? İşte merak edilenler...

ABD: Yunanistan'ın F-35 savaş uçağı talebini memnuniyetle karşılıyoruz

Son aylarda Yunanistan ve ABD, ikili ilişkilerinin hiç olmadığı kadar iyi olduğunu savunuyor. Bu yöndeki söylemlerden bir yenisi de ABD'nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt'tan geldi. Açıklamada,  Yunanistan'ın F-35 savaş uçağı talebinin memnuniyetle karşılandığı belirtildi.  Öte yandan Yunan medyası ise ABD’nin Atina'ya Mart 2021’de 3 adet kullanılmış F-35 savaş uçağı göndereceğini iddia etti. (Derya Özcan- NTV Atina)

Neden hiçbir aşı corona virüse karşı yüzde yüz etkinlik göstermedi?

Yeni tip corona virüse (Covid-19) karşı Oxford/AstraZeneca, Moderna ve Pfizer/BioNTech tarafından geliştirilen aşılar, sırasıyla yüzde 70, yüzde 94 ve yüzde 95 oranında etkinlik gösterdi. Bununla birlikte, sonuçların açıklanmasının ardından “Neden aşılar yüzde 100 etkinlik göstermiyor?” sorusu akıllara geldi. Bilim insanları, bir toplumu oluşturan insanların çok farklı yaş aralıklarına ve bağışıklık sistemini etkileyen kronik hastalıklara sahp olduğunu, bu yüzden hiçbir aşının tamamen koruma sağlamayacağını açıkladı. Araştırmacılar, aslında corona virüs aşılarının şu ana kadar diğer hastalıklar için geliştirilen çoğu aşıdan daha yüksek etkinliğe sahip olduğunu belirtti. 

Hazırlayan: Ayşegül Engür Dahi/ntv.com.r

Menemen Belediye Başkan Vekili belli oldu

Hakkında yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy'un yerine CHP'li üye Deniz Karakurt Belediye Başkan Vekili olarak belirlendi.

Menemen Belediyesi'nde başkan vekili kura ile belli oldu

Hakkında yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan ve görevden uzaklaştırılan Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy'un yerine CHP'li üye Deniz Karakurt Belediye Başkan Vekili olarak belirlendi.

İlk aşı 11 Aralık'ta sağlıkçılara

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Aralık'ta 20 milyon aşının geleceğini söyledi. Aşılama 11 Aralık'ta sağlık çalışanları ile başlayacak.

Kaçak avlanan 4 kişiye 70 bin lira ceza

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Burdur 6'ncı Bölge Müdürlüğü Antalya Şube'ye bağlı av koruma ekiplerinin yaptığı denetimde, kaçak avlandıkları belirlenen 4 kişiye toplam 70 bin 46 lira idari para cezası ve tazminat işlemi uygulandı. Kaçak şekilde avlanan iki yaban keçisine ise el konuldu.

SON DAKİKA HABERİ: Bakan Koca aşı takvimini açıkladı

SON DAKİKA HABERİ: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı takvimine ilişkin açıklamalarda bulundu.

İngiliz perakende şirketi Debenhams tasfiye edilecek

İngiltere'de 124 mağazası ve 12,000 çalışanı olan perakende şirketi Debenhams tasfiye edilecek.

Tekirdağ'da tartıştığı eşini 5 yerinden bıçakladı

Tekirdağ'da tartıştığı eşini 5 yerinden bıçaklayan şüpheli gözaltına alınarak adliyeye sevk edildi. Bir çocuk annesi ağır yaralı kaldırıldığı hastanede tedavi altına alındı.

Günün öne çıkan haberlerini 60 saniyede izleyin (1 Aralık 2020)

1 Aralık 2020'de günün öne çıkan haberlerini bir dakikada izleyin...

Aydın'da saklı kalmış bir doğa harikası: Sırtlanini Mağarası

Aydın'da UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Karacasu Afrodisias Antik Kenti’ne 16 kilometre mesafede bulunan Sırtlanini Mağarası, turizme kazandırılacağı günü bekliyor.

50 milyon Çin, 25 milyon Alman aşısı gelecek

Türkiye'ye, aralık-ocak-şubat aylarında Çin menşeli 50 milyon doz Covid-19 aşısı gelecek. Aralık ayında 1 milyon doz alınması planlanan Alman aşısının ise devamında 25 milyona kadar alınması konusunda görüşmeler sürüyor. Yerli aşının ise nisan ayından itibaren devreye girmesi planlanıyor.

Türkiye'ye ne kadar corona virüs aşısı gelecek? Aşı ücretsiz mi olacak?

Türkiye'ye, aralık-ocak-şubat aylarında Çin menşeli 50 milyon doz Covid-19 aşısı gelecek. Aralık ayında 1 milyon doz alınması planlanan Alman aşısının ise devamında 25 milyona kadar alınması konusunda görüşmeler sürüyor. Yerli aşının ise nisan ayından itibaren devreye girmesi planlanıyor.

Türkiye'den Yunanistan'a 'ön koşulsuz diyalog' mesajı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Doğu Akdeniz ile ilgili olarak "Türkiye bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ön koşulsuz diyaloğa açık yaklaşımını sürdürecektir" dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy: Türkiye ön koşulsuz diyaloğa hazır

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin Akdeniz'deki faaliyetlerini tamamlayarak döndüğünü hatırlatarak Türkiye'nin Yunanistan ile bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ön koşulsuz diyaloğa açık olduğunu belirtti.

Diyarbakır'da sıradışı bir çay ocağı

Yaşamın içinden bir hikaye... Ahmet Tarhan'ın hikayesi... El emeği ile kurduğu çay ocağı'nda 4 çocuk büyütmüş. Çeşitli bitkiler güvercinler ve tavuklarla donatmış çay ocağını. Bu haliyle adeta botanik bir bahçe haline gelmiş. Semaverde demlediği çayının müdavimleri arasında yerel sanatçılar da var.

Moderna corona virüs aşısının kullanımı için Avrupa İlaç Ajansı'na başvurdu

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Amerikan biyoteknoloji şirketi Moderna'nın da Pfizer/BioNTech'ten sonra yeni tip corona virüse (Covid-19) karşı geliştirdiği potansiyel aşının Avrupa’da acil kullanımı için başvuru yaptığını açıkladı. Onaya ilişkin görüşün en geç 12 Ocak'a kadar çıkması bekleniyor.

Corona virüslü üç çocuktan biri semptom göstermiyor

Kanada’da yapılan araştırmaya göre, covid-19 virüsü tespit edilen her üç çocuktan birinde semptom görülmediği ortaya çıktı. Mart ayından Eylül'e kadar corona virüs testine giren 2 bin 463 çocuk üzerinde yapılan çalışmada, bin 987 çocuğun corona virüs taşıdığı, 714’ünün ise semptom göstermediği belirtildi.

Bugün marketler açık mı? (Sokağa çıkma yasağında market çalışma saatleri)

Alınan yeni önlemler kapsamında hafta içi belirli saatlerde hafta sonu da tam olarak sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Uygulanacak kısıtlama saatlerinde de market, fırın ve manavların çalışma saatlerinde düzenlemeye gidildi. Sokağa çıkma yasağında market, fırın, manav çalışma saatleri...

Bebeğini kucağına alamadan corona virüse yenik düştü

Sakarya Karasu'da yaşayan ve doğumuna üç gün kala corona virüse yakalanarak tedavi altına alınan 23 yaşındaki Nagihan Kadı, minik kızı Nehir’i kucağına alamadan hayatını kaybetti.

Eve giremeyince balkondaki çamaşır askılığını çaldı

Kayseri'de, hırsızlık için gittiği binada giriş kattaki evin kapısını açamayan şüpheli, balkondaki çamaşır askılığını çaldı. Polis, güvenlik kamerasına yasnıyan şüpheliyi yakalamak için çalışma başlattı.

Şimdi de Romanya'da ortaya çıktı

ABD’nin Utah eyaletinde gizemli bir şekilde ortaya çıkan, sonra da yine gizemli şekilde ortadan kaybolan ‘monolit’ bu kez Romanya’da ortaya çıktı. Utah’ta çölün ortasında bulunan bloğun aksine bu metal yapının dışında çekiçle yapılmış gibi görünen izler var. Yetkililer, Amerika’da bulunan blogun Stanley Kubrick’in ‘2001: A Space Odyssey’ filmindeki bloklara benzerliği sebebiyle bir hayran tarafından yerleştirildiği tahmini yürütmüştü. Romanya’nın kuzeyinde bulunan 4 metrelik monolitin de bulunduğu yere nasıl geldiği bilinmiyor.

Corona virüs akciğerlerde 3 aydan daha uzun sürebilen hasara neden oluyor: Yeni yöntemle ilk kez görüntülendi

İngiltere’de yer alan Oxford üniversitesi’nden bilim insanları yeni tip corona virüsün (Covid-19) akciğerlerde neden olduğu hasarı ilk kez yeni bir MRI yöntemiyle görüntüledi. Ksenon gazının kullanıldığı taramalarla, normal yöntemlerde görülmeyen uzun süreli kalıcı akciğer hasarı kanıtlanmış oldu. Bilim insanları, Covid-19’a yakalanan insanların yüzde 10’ununda, 3 aydır daha uzun bir süredir görülen akciğer anormalliklerinin göründüğünü açıkladı. 

Corona virüs nefesten tespit edilecek

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde dünyada bir ilk olarak Covid-19 virüsünü nefes yoluyla tespit edecek cihazın üretimi için hareket geçildi. Virüsü sadece 15 saniyede nefes yoluyla tespit edecek cihazın üretimini Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi (BANÜ) gerçekleştirecek. TÜBİTAK-MAM sensör üretimi, Çin ise veri desteği sağlayacak.

Dünyanın Gözü Kulağı TRT World Forum 2020’de

"Pandemi Sonrası Dünya’da Uluslararası Düzen ve Değişen Dinamikler" başlığıyla bu sene 1-2 Aralık tarihlerinde sanal ortamda 4’üncüsü gerçekleştirilen TRT World Forum 2020 başladı. Forum’un açılışında konuşan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve TRT Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Eren çarpıcı açıklamalarda bulundu.

1,5 yaşındaki bebeğe alkol içirip fotoğraflarını paylaştılar

Kartal'da bir annenin 1,5 yaşındaki çocuğuna alkol içirip fotoğraflarının sosyal medyada paylaşılması tepkilere neden oldu. Elinde alkol şişesi ve sigara ile resimleri çekilen 1,5 yaşında bebek babasının şikayeti üzerine annesinden alınarak devlet korumasına alındı. Çocuğun kendisine verilmesini isteyen baba savcılığa başvururken, anne hakkında soruşturma açıldı.

SON DAKİKA HABERİ: İstanbul'da mesai saatlerine düzenleme

SON DAKİKA HABERİ: İstanbul’da, kamu hizmetlerini aksatmamak kaydıyla; yarından itibaren mesai saatleri 10.00-12.30, 13.00-16.00 olarak düzenlendi.

İçişleri Bakanlığı'nda salgın genelgesi

SON DAKİKA HABERİ: Yeni bir karar alınıncaya kadar hafta içi 21.00-05.00, hafta sonu cuma 21.00'den pazartesi 05.00'e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. İlk sokak kısıtlaması bugün 21.00’de başlayıp çarşamba sabah 05.00'te bitecek. Yeni tedbirler kapsamında yüzme havuzu, hamam, sauna, masaj salonu ve lunaparkların faaliyetleri durdurulacak. Ganyan, iddia ve milli piyango bayilerinde içeriye müşteri kabul etmeksizin sadece kupon yatırma işlemi yapılabilecek.

Esenyurt'ta şüpheliyi kovalayan polis, iş yeri duvarına çarptı

Esenyurt'ta hareketlerinin şüphelinen bir kişi polisin dur ihtarına uymayarak kaçmaya başladı. Polis kovalama sırasında şüphelinin girdiği bir işyerinin duvarına çarptı. Şüpheli, kısa sürede ruhsatsız tabancası ile yakalandı.

SON DAKİKA HABERİ... Irak duyurdu: Güvenlik güçleri Sincar merkezinde konuşlanıyor

SON DAKİKA HABERİ: Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı: "IKBY ile varılan anlaşma gereği güvenlik güçleri, Sincar’ın merkezinde konuşlanma planını uygulamaya başladı" açıklaması yaptı.

Vaka sayısının sıfırlandığı ilçede vatandaşlar anonslarla uyarılıyor

Yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınıyla mücadelede alınan sıkı tedbirler ve vatandaşların duyarlılığıyla vaka sayısının sıfırlandığı Diyarbakır'ın Çüngüş ilçesinde halka her gün camilerden ve resmi araçlardan uyarı anonsu yapılıyor.

Kılıçdaroğlu'dan yeni önlemlere eleştiri: Sağlık var ekonomi yok

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, grup toplantısında yaptığı konuşmada yeni kısıtlamaları eleştirdi, "Sağlıkla ilgili önlemler tamam ama kapatılan işletme sahipleri nasıl geçinecek?" dedi.

Vaka sayısının sıfırlandığı ilçede uyarı anonsları

Yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınıyla mücadelede alınan sıkı tedbirler ve vatandaşların duyarlılığıyla vaka sayısının sıfırlandığı Diyarbakır'ın Çüngüş ilçesinde halka her gün camilerden ve resmi araçlardan uyarı anonsu yapılıyor.

Vakaların sıfırlandığı Diyarbakır Çüngüş'te uyarı anonsları

Yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınıyla mücadelede alınan sıkı tedbirler ve vatandaşların duyarlılığıyla vaka sayısının sıfırlandığı Diyarbakır'ın Çüngüş ilçesinde halka her gün camilerden ve resmi araçlardan uyarı anonsu yapılıyor.

Muhittin Böcek'ten ilk mesaj

Covid-19 tedavisi gören Muhittin Böcek, sağlık durumuna ilişkin bizzat açıklama yaptı. Böcek, "Kısa bir fizik tedavi sonrasında, en kısa sürede görevimin başına döneceğim" dedi.

Keçi sütünden corona virüse ilaç umudu (Türk bilim insanlarının çalışması)

Türk bilim insanları tüm dünyanın çare aradığı coronavirüse karşı bir ışık yaktı. Keçi sütünün içindeki bir maddenin corona virüsten korunmada etkili olduğu tespit edildi. Ancak hemen vurgulayalım, bunun için süt içilmesinin bir faydası yok. Sütün içindeki o maddeden ilaç yapılması gerekiyor. Çalışma Avrupa Farmakoloji Dergisi'nde de yayınlandı. NTV Muhabiri Melike Şahin'in özel haberi.

Corona virüs 8 günde bir aileyi yok etti

Mersin Tarsus'ta corona virüse yakalanan anne-baba ile oğulları 8 gün içinde hayatını kaybetti.

SON DAKİKA HABERİ: İstanbul'da kamu sektörüne mesai düzenlemesi

SON DAKİKA HABERİ: İstanbul’da, kamu hizmetlerini aksatmamak kaydıyla; yarından itibaren mesai saatleri 10.00-12.30, 13.00-16.00 olarak düzenlendi.

Açık alanda dansa 107 bin lira ceza

Kırklareli'de açık alanda dans ederek, sosyal mesafe kuralına uymadıkları belirlenen işletme sahibi ile 33 kişiye toplam 107 bin 100 TL ceza uygulandı.

Cemile hemşireden velayeti alan baba: Sağlığını düşünüyorum

Ordu'da hemşire Cemile Deniz’in yanında kalan 5 yaşındaki oğlunun velayetini mahkeme corona virüs salgınını gerekçe göstererek babaya verdi. Cemile hemşirenin avukatı karara itiraz edince bilirkişi heyeti, taraflarla görüştü. Davayı açan baba Mehmet Atakan Deniz, “Çocuğumun kronik hastalığı olduğu için önlem almak istedim. Çocuğumun sağlığını düşünüyorum” dedi.

SON DAKİKA: Pfizer/BioNtech corona virüs aşısının onayı için Avrupa İlaç Kurumu'na başvurdu

SON DAKİKA HABERİ: Pfizer/BioNtech, corona virüs aşısının şartlı ticari kullanım onayı için Avrupa İlaç Kurumu'na başvurdu.

6 ay kumda gömülü kaldılar, bu peynirlerin son kullanma tarihi yok

En büyük özelliği uzun ömürlü olan ve çıkarıldıktan sonra yıllarca tüketilebilen küp peynirler, aylar sonra kumdan çıkarılmaya başlandı.

Türkiye'de ilk vaka görüldüğü gün kapılar kapandı! Darülaceze'de 'kapalı' 9 ay

Türkiye'de ilk vaka görüldüğü gün dışarıya kapılarını kapatan Darülaceze'de sakinler yaklaşık 9 aydır günlerini bahçede gezerek, bulmaca çözerek geçiriyor, yakınlarıyla ise telefonda görüşebiliyor. 500'ün üzerinde sakini ve 400 personeli ile birlikte Darülaceze sakinlerinin pandemi günlerini nasıl geçirdiklerini görüntülendi.

Corona virüs testi yapan hemşireye saldırdı

Çin’de corona virüs (Covid-19) şüphesiyle hastaneye giden kişi, test sırasında boğazında meydana gelen ağrı nedeniyle hemşireye saldırdı.

108 kiloluk yayın balığı kilosu 50 liradan satışta

Çorum'da Kızılırmak Nehri üzerindeki Obruk Baraj gölünde balıkçıların ağına 2,5 metre boyunda, 108 kilo ağırlığında yayın balığı takıldı. Dev balık, kilosu 50 TL'den satışa çıkarıldı.

108 kiloluk yayın balığı, kilosu 50 liradan satışta

Çorum'da Kızılırmak Nehri üzerindeki Obruk Baraj gölünde balıkçıların ağına 2,5 metre boyunda, 108 kilo ağırlığında yayın balığı takıldı. Dev balık, kilosu 50 TL'den satışa çıkarıldı.

Anayasa Mahkemesi'nden haciz kararı

Özel eğitim kurumlarının mallarının eğitim ve öğretim yılı sonuna kadar haczedilemeyeceğini öngören kanun hükmü AYM tarafından iptal edildi.

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, asgari ücret önerisini açıkladı

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, "Asgari ücreti 3 bin liraya çıkarıp asgari ücretli çalışanımıza brüt kazancının tamamını ödeyelim. Yani işverenimiz, çalıştırdığı asgari ücretli vatandaşımızın gelir vergisini ve SGK primini devlete değil, çalışanına versin. Devletimiz de çalışanımızın gelir vergisini ve SGK primini üstlensin" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Denetimsiz dijitalleşme bizi faşizme götürür

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT World Forum'un açılış konuşmasını yapıyor.

Sakarya'da 'Savannah' cinsi Afrika vahşi kedisi ele geçirildi

Yasadışı yollardan ülkeye sokulduğu belirlenen ve internet üzerinde fiyat aralığı 70 bin ila 150 bin lira arasında değişen 'Savannah' cinsi Afrika vahşi kedisi, Sapanca'da jandarma tarafından düzenlenen operasyonda ele geçirildi. Koruma altına alınan kedi, Kocaeli Darıca Hayvanat Bahçesi'ne götürüldü.

Aliyev Fransa'yı hedef aldı: Çok istiyorlarsa Marsilya'yı Ermenilere versinler

Fransız Dışişleri Bakanlığı'nın; senatonun aldığı kararın aksine, Dağlık Karabağ'ın bağımsızlığını tanımadığını duyurmasına Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, ''Çok istiyorlarsa Marsilya'yı Ermenilere versinler'' diyerek tepki gösterdi.

Minibüsten indirilen yolcudan ilginç tepki

Corona virüs tedbirleri kapsamında İstanbul Esenyurt’ta denetim yapan trafik polisleri, ayaktaki fazla yolcuları toplu ulaşım araçlarından indirdi. Bir minibüsten indirilen yolcu ‘‘Bizi polis aracıyla mı bırakacaksınız? Bir tane araç var, araçları çoğaltsınlar o zaman’’ diyerek tepki gösterdi.

'Anne gebelikte Covid-19 geçirdiyse, bebek antikorla doğuyor'

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Anne gebelik sırasında Covid-19 geçirdiyse, bebek çok yüksek oranda koruyucu antikorla doğuyor" dedi.

Çeyrek altın kaç TL? 1 Aralık 2020 anlık güncel çeyrek ve gram altın kuru fiyatları

Gram altın 454 lira seviyelerinde işlem görüyor. Çeyrek altın 743 lira, Cumhuriyet altını 2.963 liradan satılıyor. Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 1 Aralık 2020 anlık ve güncel altın fiyatları...

"E-scooter"lara dair tüm merak edilenler...

Elektirkli scooterlar, açık havada kullanım kolaylığı ve uygun ücretleri nedeniyle yeni tip corona virüs pandemisinin (Covid-19) ortasında Türkiye’de dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde hızlı bir yükseliş yaşadı. TBMM Genel Kurulu’nda  elektrikli scooter düzenlemesinin de bu hafta yasalaşması beklenirken, insanların zihinde hala bu araçlara ilişkin 3 önemli soru bulunuyor: E-scooterlar ve elektrikli bisikletler gerçekten çevre dostu mu?, E-Scooterları kullanmak güvenli mi?, E-scooterlar ekonomik açıdan kazandırıyor mu?

Kayınpederini baklava ile zehirlenen şüpheli daha önce de eşini meyve suyu ile zehirlemiş

Antalya'da boşanma aşamasındaki eşinin gittiği babaevini önce kurşunlayan sonra sosyal hizmetler görevlisi gibi eve gönderdiği 2 arkadaşının ikram ettiği baklavayla kayınpederini zehirleyen şüphelinin daha önce de zehri meyve suyuna karıştırarak eşini zehirlediği ortaya çıktı. Mağdur kadın, bu olaydan sonra birkaç günde kendine gelebildiğini belirtti. Hayatta kaldığı için çok mutlu olduğunu söyleyen kayınpeder, ''Bundan sonra eşimin yaptığı baklava dışında yemem" dedi.

BM uyardı: Corona virüs, AIDS ölümlerini 150 bine kadar arttırabilir

Birleşmiş Milletler, Dünya AIDS günü kapsamında HIV / AIDS Ortak Programı'nın (UNAIDS) son raporunu açıkladı. Rapor, Covid-19 salgınının 2022’ye kadar 300 bine kadar yeni HIV vakası ve 150 bine kadar da AIDS vakası sonucu ölümlerin ortaya çıkarabileceği konusunda uyarıda bulundu.

'Covid-19'da ilaç kullanılmaması ölüme götürebilir'

Uzmanlar, corona virüs tedavisinde verilen ilaçları kullanmakta tereddüt eden vatandaşları uyardı. Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, "İlacı kullanmıyor, 3-4 gün sonra 112 ile acil servise başvuruyor. Bu sefer biz bu kişiyi yoğun bakıma alıyoruz. İlaç kullanılmadığı takdirde sonu ölüme kadar gidebiliyor" dedi.

HES kodu alma işlemi nasıl yapılır?

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge sonrası İstanbul'da tüm kamu kurum ve kuruluşlarında HES kodu zorunlu hale getirilmişti. Ardından açıklanan kararla şehir içi toplu ulaşım araçlarında, kişiselleştirilmiş akıllı seyahat kartı kullanılan şehirler ile ülke genelindeki kamu, özel tüm konaklama tesislerine kabullerde HES kodu zorunluluğu getirildi. Artan vakalarla birlikte AVM'lerde de HES kodu zorunlu hale getirildi. Peki HES kodu alma işlemi nasıl yapılır? 

Maviyle yeşilin buluştuğu adres Dilek Yarımadası'na 6 ayda 1 milyon ziyaretçi

Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden Aydın'ın Kuşadası ilçesinde bulunan Büyük Menderes Deltası Dilek Yarımadası Milli Parkı, maviyle yeşili buluşturan enfes doğasıyla turistlerin yoğun ilgisini çekiyor. Milli parkı, normalleşme süreci sonrası ziyaretçi akınına uğrayarak 1 milyon 280 bin kişiyi ağırladı.

Sputnik V aşısı olan  20 kişi corona virüse yakalandı

Rusya'da Covid-19'a karşı geliştirilen ve geçtiğimiz günlerde etkinlik oranının yüzde 92 olduğu açıklanan Sputnik V aşısının uygulandığı 20 kişi corona virüse yakalandı. Sechenov Üniversitesi'nden bir uzman, aşı uygulanan insanların yeterli bağışıklık geliştirebilmesi için yeterli zaman geçmediğini ve bu durumun aşıyla ilişkilendirilemeyeceğini söyledi.

Onlar kaldırımlarda,ters yönde, kalabalık caddelerde

Zamanla yarışan motosikletli kuryeler, trafik kazalarında ilk sıralarda yer alan meslek grupları arasında bulunuyor. Kimi zaman kuralları hiçe sayarak kaldırımlarda, kalabalık caddelerde hatta ters yönde giden motosikletli kuryeler hem kendilerinin hem sürücülerin canını tehlikeye atıyor. Vatandaşlar bu duruma isyan ederken kuryeler kendilerini, "Siparişi vaktinde götürebilmek için mecbur kalıyoruz" diyerek savunuyor.

Caffe Nero'dan milyarder kardeşlere ret

İngiliz kahve zinciri Caffè Nero, milyarder Issa kardeşlerin devralma teklifini reddetti. Perakende gıda zinciri Asda'yı da satın alan Issa kardeşler, teklif için hafta sonu Caffè Nero'ya mektup yazmıştı, ancak teklif kabul edilmedi. İşletmenin Birleşik Krallık'ta 6 binden fazla çalışanı bulunuyor.

Palandöken'deki yapay buz parkı adrenalin tutkunlarını bekliyor

Kış turizminde kayak severlerin en çok tercih ettiği adreslerden biri olan Erzurum'daki Palandöken Kayak Merkezi'nde 20 metre yüksekliğinde ve 150 metre enindeki yapay buz parkı, adrenalin tutkunlarını bekliyor.

Bilim dünyasını düşündüren konu: Reenfeksiyon

Covid-19 ile mücadelede yakında aşılar devreye girecek. Ancak bazı bilim insanlarının kafasında, hastalığa ikinci kez yakalanan vakalar nedeniyle, aşı ile ilgili soru işaretleri var. Enfeksiyon Uzmanı Ergönül, aşıların ilk başta başarılı olsa bile 'daha sonradan etkisi azalacak mı' sorusunun gündeme geldiğini söyledi.

'Covid-19 geçiren kişi, 3 ay hastalıktan korunabilir'

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, "Covid-19’u geçiren bir kişi teorik olarak 3 ay kadar bu hastalıktan korunabilir. Ama 3 ay geçtikten sonra vücudunuzda yeterli antikor oluşmamışsa yeniden hastalığa yakalanabilirsiniz, eğer tedbirsiz davranırsanız" dedi.

Macaristan’ın Trabzon Yeni Fahri Konsolosu Umut Durbakayım Oldu

Macaristan’ın Trabzon yeni fahri konsolosu Umut Durbakayım, iki ülke temsilcilerinin katıldığı törende yemin ederek görevine başladı. Törene Macaristan Büyükelçisi Viktor Matis, Trabzon Vali Vekili Bünyamin Yıldız;  Trabzon Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ahmet Adanur ve Trabzon İl Emniyet Müdürü Metin Alper katıldı.

“TRT World Forum 2020” bugün başlıyor

"Pandemi Sonrası Dünya’da Uluslararası Düzen ve Değişen Dinamikler" başlığıyla bu sene 1-2 Aralık tarihlerinde sanal ortamda gerçekleştirilecek TRT World Forum 2020, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılış konuşmasıyla bugün başlıyor.

AVM'lerde HES kodlu giriş başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan son kabine toplantısında corona virüs ile mücadele kapsamında AVM'lere girişte getirilen HES kodu uygulamasına başlandı.

6 araç birbirine girdi, ortalık savaş alanına döndü: Ölü ve yaralılar var

Yalova'da yağmur nedeniyle kayganlaşan yolda 6 aracın karıştığı zincirleme kazada 1 kişi hayatını kaybetti, 10 kişi yaralandı. 

Antalya'da 7 gün önce evden ayrılan Eylül'den haber alınamıyor

Antalya'da 7 gün önce evden arkadaşına gittiğini söylerek ayrılan Eylül'den haber alınamıyor.  Eylül'ün annesi, kızının bir şeyden korktuğunu ama nedenini bilmediğini kendilerine söylemediğini ifade etti. Eylül'ün arkadaşı ile iletişim kuran baba ise polise gideceklerini belirttiğinde 'sizin için iyi olmaz' yanıtı aldığını öne sürdü.

1 Aralık Dünya AİDS günü: Ülkemizde 26 bin 164 HIV tanısı alan hasta var

İlk defa ortaya çıktığı 1980’li yıllardan bu yana 32,7 milyon kişinin hayatını kaybettiği HIV enfeksiyonu, tüm dünyada artarak yayılmaya devam ediyor. Günümüzde hastalığın tedavisinde önemli gelişmeler kaydedildi. Uzmanlar, "1 Aralık Dünya AIDS Günü" için biraraya gelerek güncel bilgileri paylaştı.

SON DAKİKA HABERİ: MHP Genel Başkanı Bahçeli'den CHP'li Başarır'a tepki

SON DAKİKA HABERİ: MHP Genel Başkanı Bahçeli, CHP'li Başarır'ın Türk Silahlı Kuvvetleri'ne dönük sözlerine, ''Kalkıp Türk ordusuna 'satılmış' demesi, bize göre hesabı sorulması gereken şerefsizliktir, kepazeliktir, Türkiye husumetinin kök salmasıdır'' şeklinde tepki gösterdi.

Kömürlüğü kümes yaptılar, yumurtalar öğrencilere burs oldu

Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde Barbaros Ortaokulu öğretmenleri atıl durumdaki kömürlüğü kümese çevirdi. Öğretmenler besledikleri tavukların yumurtalarından elde ettikleri gelirle 18 öğrenciye burs sağladı. Öğrencilere bu ay ilk burs ödemelerini yapmaktan mutlu olduklarını anlatan okul müdürü Salih Bulut ‘‘Öğrenci başı 150 TL olmak üzere toplam 2700 TL burs verdik. 40 tavukla başlamıştık şimdi 300 tavuğumuz var’’ dedi.

47 yıllık evli çift aynı dakikada corona virüs sebebiyle hayatını kaybetti

ABD'de 47 yıldır evli olan ve ailesi tarafından hemen hemen her şeyi birlikte yaptıkları söylenen bir çift, aynı gün ve aynı dakikada corona virüs sebebiyle hastanede hayatını kaybetti. Çiftin kızları, “Biri olmadan diğeri olmak istemezdi, aynı Romeo ve Juliet gibi” ifadelerini kullandı.

Marmaray'da aktarma indirimi kalktı: Ücret artık 7 lira

Marmaray'da 9 aydır uygulanan aktarma indirimi TCDD'nin açtığı dava sonrası mahkeme kararıyla kaldırıldı. Marmaray kullananlar bugünden itibaren kaç durak gittiği fark etmeksizin 7 lira ödeyecek. İBB karara itiraz etti.

Marmaray'da aktarma indirimi kalktı

Marmaray'da 9 aydır uygulanan aktarma indirimi TCDD'nin açtığı dava sonrası mahkeme kararıyla kaldırıldı. Marmaray kullananlar bugünden itibaren kaç durak gittiği fark etmeksizin 7 lira ödeyecek. İBB karara itiraz etti.

Mersin'de 21 yıl hapis cezası bulunan şüpheli yakalandı: Cezadan haberim yoktu

Mersin'de 21 yıl kesinleşmiş hapis cezası ile aranan şüpheli simit satarken yakalandı. Cezadan haberi olmadığını öne süren kişi, neden gözaltına alındığını bilmediğini iddia etti.

Kar yağmayınca çimde antrenman

Muş'ta, Kayaklı Koşu ve Biatlon Milli Takım sporcuları, kar yağmadığı için antrenmanlarını çimde sürdürerek şampiyonalara hazırlanıyor. Sporcular, kar yağana kadar antrenmanlarını çimde sürdüreceklerini söyledi.

Karl Marx’ın mezarı turizme açılıyor: Anısına saygısızlık tartışması

İngiltere’nin başkenti Londra’da yer alan ve komünizmin en önemli ideologu Karl Marx'ın mezarının bulunduğu Highgate Mezarlığı’na daha fazla ziyaretçi gelmesi umuduyla peyzaj yapılacağı açıklandı. “Burjuva toplumunda  geçmiş, bugüne hükmeder” diyen Marx’ın yattığı mezarlığa hediyelik eşya dükkanı, kafe ve sergi alanı açılarak mezarlıktan para kazanılacak olması ise tartışma yarattı.

"Esencilıs Çetesi" çökertildi: 4 gözaltı

Esenyurt’ta yabancı uyruklu şahısları rehin alıp silah zoruyla gasp eden çeteye operasyon düzenlendi. Bölgede ‘Esencilıs Çetesi’ olarak bilinen çete üyelerinin kaldığı evde, çok sayıda silah ve uyuşturucu ile binlerce lira sahte para ele geçirildi.

SON DAKİKA HABERİ: Karabağ'da Türk-Rus ortak merkezi için mutabakat imzalandı

SON DAKİKA HABERİ: MSB "Türk-Rus Ortak Merkezinin kuruluş ve görev esaslarına ilişkin teknik detaylara yönelik görüşmeler tamamlanmış, mutabakat imzalanmıştır" açıklaması yaptı.

DSÖ’den sıtma uyarısı: 2019’da 229 milyon kişi hastalandı, 409 bin kişi öldü

Dünya Sağlık Örgütü’nden yapılan araştırmaya göre, sıtmaya karşı mücadelenin son yıllarda ilerleme kaydetmediği ve 2019 yılında 409 bin kişinin sıtmadan hayatını kaybettiği açıklandı. Bu rakam 2000 yılında 736 bin iken bu rakam 2018'de 411 bine düşmüştü. DSÖ, sıtmanın Afrika’da yoğunlaştığının altını çizerken hayatını kaybedenlerin yüzde 94’ünün Afrika’da olduğunu belirtti. 

Hamsinin sofraya yolculuğu (Hal fiyatı ile vatandaşın ödediği çok farklı)

Karadeniz’de, 1 Eylül’de başlayan av sezonu sürüyor. Teknelerle açıldıkları denizde gece boyu avlanan balıkçılar, kasa kasa hamsilerle kıyıya dönüyor.   Balıkçılar, zorlu gece mesaisinde tuttukları balıkların hale verilen fiyatlarıyla vatandaşın ödediği fiyat arasında büyük farklar olduğunu söylüyor.

Kamu çalışanlarının mesai saatlerine düzenleme

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı imzasıyla  üm kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilen yazıda, "Kamu kurum ve kuruluşlarının günlük çalışma başlama ve bitme saatlerinin, 10.00-16.00 olarak belirlenebilmesi Sayın Cumhurbaşkanımızca uygun görülmüştür" ifadeleri yer aldı.

THY'den açıklama: Sokağa çıkma kısıtlamasında kimler, nasıl seyahat edebilir?

Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Yahya Üstün "Hafta sonları, sokağa çıkmanın kısıtlandığı saatlerde uçuşu olan misafirlerimiz uçuş belgeleri ile havalimanı ulaşımlarını gerçekleştirebilirler" açıklamasında bulundu.

İstanbul'da gizli kamera ve ses kayıt cihazı operasyonu

Arama yapılan adreste bulunan araba anahtarı, duvar saati, oda spreyi, çoklu piriz, yangın sensörü, duman dedektörü ve internet modemi görünümündeki 6 gizli kamera ile 12 ses kayıt cihazına el konuldu.

Covid-19'un en erken semptomu keşfedildi: Burunda tuhaf bir his ve aşırı kuruluk 

Yeni tip corona virüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle dünya genelinde vaka sayısı 63 milyonu aşarken, bilim insanları Covid-19’un en erken belirtisini keşfetmiş olabileceklerini açıkladı. İspanya’da yapılan yeni bir araştırmaya göre, Covid-19 hastalarının büyük bir kısmı, hastalığın ateş ve kuru öksürük gibi yaygın semptımlarından önce, “burunlarında garip bir his” ve “aşırı kuruluk” yaşıyor. Bilim insanları, burun semptomlarının ardından tat ve koku kaybının da habercisi olduğunu belirtirken, erken Covid-19 belirtilerinin tespit edilmesinin hastalığın ilerlemeden durdurabilmesine olanak tanıyacağını açıkladı. 

Doğa tutkunlarının yeni gözdesi: Akbaş Safari

Eskişehir’de Akbaş cinsi köpekleriyle birlikte bisiklete binip doğa yürüyüşü yapan Serkan Berber, arkadaşlarıyla 'Akbaş Safari' adını verdikleri etkinlikte buluşuyor.

Zonguldak'ta corona virüs haritası kızardı

Zonguldak'ta günlük 800'lere ulaşan vaka sayılarının ardından corona virüs vakası artışı Hayat Eve Sığar (HES) mobil uygulamasına da yansıdı. 

Meteoroloji uyardı: Sağanak, kar ve sis

Marmara, Doğu Karadeniz, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'nun batısı ile yurdun bazı kesimlerinde bugün sağanak, Doğu Anadolu'nun bazı kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar, iç ve doğu bölgelerde ise sabah ve gece saatlerinde buzlanma, don ve sis bekleniyor.

Japonya'da işsizlik son 3 yılın en kötü seviyesinde

Japonya'da işsizlik oranı ekim ayında, son 3 yılın aynı dönemlerine kıyasla en kötü seviyesine ulaşarak, yüzde 3,1’e yükseldi.

17 maddede yeni corona virüs yasakları (Sokağa çıkma yasağı ne zaman başlıyor?)

Cumhurbaşkanı Erdoğan bundan tam 2 hafta önce virüsle mücadele için bir dizi tedbir açıklamıştı. Ancak yeni hasta ve can kayıpları geçen süreçte 2 katına çıktı. Bu durum karşısında kısıtlamaların kapsamı genişletildi. Sokağa çıkma yasağı ne zaman başlıyor? İşte Kabine toplantısının ardından alınan yeni tedbirler...

Bir ilde daha harita kızardı!

Zonguldak'ta günlük 800'lere ulaşan vaka sayılarının ardından corona virüs vakası artışı Hayat Eve Sığar (HES) mobil uygulamasına da yansıdı. 

Hafta içi ve hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma yasağı ve saatleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısının ardından corona virüs ile mücadele kapsamında alınacak yeni tedbirleri açıkladı. Alınan yeni karara göre sokağa çıkma yasağının kapsamı genişletildi. Peki hafta sonu ve hafta içi sokağa çıkma yasağı hangi saatler arasında uygulanacak? İşte merak edilenler...

9 ayda 3 kez Covid-19'a yakalanan 101 yaşındaki kadın taburcu oldu

İtalya'da 9 ay içinde 3 kez corona virüs testi pozitif çıkan 101 yaşındaki bir kadın, son Covid-19 teşhisinin ardından gördüğü tedaviyi tamamlayarak taburcu oldu.

17 maddede yeni corona virüs yasakları (Sokağa çıkma yasağı ne zaman başlıyor?)

Cumhurbaşkanı Erdoğan bundan tam 2 hafta önce virüsle mücadele için bir dizi tedbir açıklamıştı. Ancak yeni hasta ve can kayıpları geçen süreçte 2 katına çıktı. Bu durum karşısında kısıtlamaların kapsamı genişletildi. Sokağa çıkma yasağı ne zaman başlıyor? İşte Kabine toplantısının ardından alınan yeni tedbirler...

Aşkı tahta tercih eden Prenses Mako'nun evliliğine onay çıktı

Japon Prenses Mako'nun unvanından feragat etme pahasına üniversiteden erkek arkadaşıyla evlenmesini üç yıldır engelleyen babası Veliaht Prens Fumihito, sonunda "Anayasa evliliğin yalnızca her iki cinsiyetin karşılıklı rızasına dayandığını söylüyor" diyerek pes etti. Evlenince statüsünden vazgeçecek Prenses Mako'nun erkek arkadaşının yaşadığı parasal sorunlar ülke gündemini meşgul etmişti.

SON DAKİKA HABERİ: İzmir'de FETÖ'nün TSK yapılanmasına operasyon: 82 gözaltı kararı

SON DAKİKA HABERİ: İzmir'de FETÖ'nün TSK yapılanmasına yönelik soruşturmada 70'i muvazzaf 82 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

İstanbul'da uyuşturucu operasyonu: Çok sayıda gözaltı

İstanbul'da sabah saatlerinde torbacı olarak tabir edilen uyuşturucu satıcılarına yönelik yapılan eş zamanlı operasyonda çok sayıda şüpheli gözaltına alındı.

17 maddede yeni corona virüs tedbirleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan bundan tam 2 hafta önce virüsle mücadele için bir dizi tedbir açıklamıştı. Ancak yeni hasta ve can kayıpları geçen süreçte 2 katına çıktı. Bu durum karşısında kısıtlamaların kapsamı genişletildi. İşte Kabine toplantısının ardından alınan yeni tedbirler...

Çeyrek altın kaç TL? 1 Aralık 2020 anlık güncel çeyrek ve gram altın kuru fiyatları

Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 1 Aralık 2020 anlık ve güncel çeyrek altın alış fiyatı 719,36 lira, satış fiyatı 737,35 lira seviyesinde yer alıyor. Gram altında ise alış fiyatı 449,36 lira, satış fiyatı 449,92 liradan işlem görüyor.

Servetini sosyal medyada sergileyen Hong Konglu fenomen soyuldu

Sosyal medyada servetini sergilemesiyle tanınan Hong Konglu sosyal medya fenomeni, 450 bin dolarlık eşyasını çaldırarak ağır bir bedel ödedi. Soyguncular, "meyve bıçağı veya tahta sopa" taşıyordu.

ABD'de 2 Covid-19 aşısının dağıtımı 2021'den önce başlayacak

ABD Sağlık Bakanı Alex Azar, yeni tip corona virüse (Covid-19) karşı geliştirilen iki aşının yılbaşından önce dağıtımına başlanacağını açıkladı.

Pentagon, DAEŞ gücünü kapattı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Savunma Bakanı Ofisine bağlı DAEŞ ile Mücadele Görev Gücü Birimi'nin lağvedildiğini ve birimin direktörü Chris Maier'in de istifasının kabul edildiğini açıkladı.

İstanbul'da izinsiz eğlenceye 120 bin lira ceza

Covid-19 tedbirlerine uymadıkları belirlenen çoğu yabancı uyruklu 40 kişiye toplam 120 bin lira idari para cezası uygulandı.

Çin salgını gizledi mi?

Çin'den sızan gizli belgeler ülkedeki Covid-19 salgınının ilk dönemine ışık tuttu. CNN'nin ele geçirdiği gizli belgelere göre, Çin hükümeti Covid-19 salgının yayıldığı ilk dönemde süreci iyi idare edemedi. Buna karşın, Çin hükümetinin salgınla ilgili bulguları gizlemeye yönelik kasıtlı bir girişimi olduğuna dair herhangi bir kanıta ulaşılamadı.

İranlı üst düzey komutan Suriye'de öldürüldü

İran Devrim Muhafızları Ordusu komutanlarından Şehdan ve 3 korumasının öldüğü hava saldırısını  henüz üstlenen olmadı.

Kısa çalışma ödeneği başvuru süresi uzatıldı

Kısa çalışma ödeneği başvuru süresinin uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk da yeni başvuruların bugün itibarıyla alınmaya başlandığını bildirdi.

Önlemler ne zaman sonuç verir?

Corona virüs vakalarında görülen artışa karşı alınan tedbirler bugün yürürlüğe giriyor. Bilim Kurulu üyeleri; yeni tedbirleri NTV yayınında değerlendirdi. Prof. Dr. Tevfik Özlü, sosyal hareketliliğin büyük ölçüde azalacağını vurguladı. Prof. Dr. Ateş Kara  önlemlerin sağlık sistemindeki yükün artmasının ardından alındığına dikkat çekerken, Prof. Dr. Recep Öztürk de "Tedbirler etkisini 2-3 hafta sonra gösterecektir" dedi.

İzmir'de fabrika yangını

Çiğli'de bir plastik fabrikasında çıkan yangına itfaiye ekiplerinin müdahalesi sürüyor.

"Kuzey Kore lideri Kim ve yakın çevresine Covid-19 aşısı yapıldı"

Kuzey Kore lideri Kim, aile bireyleri ve yakınındaki üst düzey yetkililerin Çin'den getirilen bir aşı adayıyla Covid-19'a karşı aşılandığı öne sürüldü

Kamu çalışanlarının mesai saatlerine düzenleme

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı imzasıyla  üm kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilen yazıda, "Kamu kurum ve kuruluşlarının günlük çalışma başlama ve bitme saatlerinin, 10.00-16.00 olarak belirlenebilmesi Sayın Cumhurbaşkanımızca uygun görülmüştür" ifadeleri yer aldı.

SON DAKİKA:İçişleri'nden salgın genelgesi

SON DAKİKA HABERİ: İçişleri Bakanlığınca 81 ilin valiliğine "Sokağa Çıkma Kısıtlamaları" konulu genelge gönderildi.